Chceš dobrý tip jak se starat o auto?

Doplň tvůj e-mail a dostaneš užitečné tipy!

Index mytí aut

Autokosmetika pro suché a chytré mytí aut a motorek Vám přináší chytrý index.

Je vhodné dnes mýt auto aby Vám vydželo co nejdéle čisté?

1= auto vydží maxilmální dobu čisté

5=Nevyplatí se mýt auto, rychle se zašpiní

(v závorce "riziko srážek")

Chcete si hloubkově vyčistit interiér auta, sedačky nebo snad koberec doma? Půjčete si levně profi stroj na mokré čištění

půjčovna čističů koberců tepovače

 • Levně
 • Nonstop
 • Bezpečně
 • Bez kauce
 • Celá ČR
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. články o tom jak ručně umýt aut
 4. Ošetření laku nového auta

Ošetření laku nového auta

Jsou auta skutečně dražší?

 

Prodej nových aut v posledních době klesá, záchranou v prodeji nových auta jsou firmy, které nakupují pravidelně a obměňují své firemní flotily. I nová auta v akci jsou výrazně dražší, než byli dříve. Na to má vliv hned několik faktorů jako je pozitivní vývoj české ekonomiky, dražší suroviny na výrobu, nové technologie, výbava v autě nebo třeba emisní limity. V roce 2011 jsme mohli vybírat z cca 80 modelů všech značek nových aut do 300 000 Kč. V tomto roce je to už jen cca polovina.

 

Aby dlouho vypadalo jako nové auto…

 

Jestliže i Vy jste šťastlivec, který si pořídil nové auto určitě chcete, aby váš nový vůz ještě dlouho vypadal, jako když sjede z tovární linky. Základem tohoto předpokladu je správná péče o nový lak a všech interiérových nebo exteriérových částí.

 

Péče o lak

 

Nové auto v autosalonu , vypadá naprosto skvostně, ovšem lak (pokuď se nejedná o prémiové vozy) není ošetřen a dokonce z výroby ještě obsahuje kontaminanty na lakovaných dílech, tedy polétavou rez. Co to prakticky znamená? Že auto se Vám bude více špinit, jelikož ve členitém povrchu auta uvíznou lehce nečistoty. Tyto nečistoty při nesmytí mohou dlouhodobě působit na lak a narušit jeho strukturu. Jak tedy na správnou péči o lak?

 

Postup péče o nový lak

 

Vyhladit lak

Abychom se zbavili polétavé rzi, použijeme produkt clay bar. Jedná se o produkt, který připomíná modelínu. Tomuto procesu se říká „klejování“ nebo mechanická dekontaminace laku. Clay barem a s pomocí lubrikantu (u nás je to přípravek universal), sejmeme tyto kontaminanty. Clay bar je strhne z povrchu a zapustí do sebe. Lak je po tomto procesu naprosto hlaďoučký a obnažený. Celá procedura clayování zabere několik hodin (velikost octavia cca 2-3 hodiny).

*Samozřejmě „klejování“ se provádí na umytém a osušeném autě.   

jak se zbavit kontaminantů

Dlouhodobě ochránit

 

  Dalším krokem je dlouhodobá ochrana již obnaženému laku použitím Nano sealantu,  prvotřídním syntetickým voskem, který penetruje do laku a vytvoří plastickou dlouhotrvající voskovou ochranu a dodá laku hloubku. Je vyroben z nanočástic dostane se i do nejmenších pórů auta. Ochrana tohoto přípravku vydrží 1 rok. Aplikace zabere 1-2 hodiny u velikosti auta Octavie.

Konzervace nového laku

Finální  lesk

 

Posledním krokem je lak zakonzervovat, rozzářit a dodat mu finální lesk. Na tuto proceduru se používá přípravek Nano express +.  Jedná se o pastový vosk, který svou konzistencí připomíná smetanu. Jmenuje se express a to proto, že práce s tímto voskem je velmi rychlá. Výdrž tohoto laku je 6 měsíců. Ošetření vozu zabere cca 1 hodinu a velikosti auta Octavie.

Lesk nového auta

Pravidelná údržba

 

Aby se účinky vosků nesnižovali, nesmí se používat agresivní chemikálie a saponáty. Všechny mycí, čistící přípravky by měli být PH neutrální.

 

 

a)Auto od bláta nebo písku

 

U bezkontaktních myček doporučujeme používat pouze mytí s mikropráškem, který mechanicky odstraňuje nečistoty a poté auto opláchněte osmotickou vodou, která po vyschnutí nedělá vodní spoty (vodní spot= minerály které se neodpaří). Když Vám osmotická voda na Vaší myčce udělá vodní spoty, je třeba po umytí vždy osušit celé auto sušícím ručníkem.

Oplach vodou

b)Auto pouze od prachu

 

Když máte auto pouze od prachu, stačí vám celé auto vyčistit a naleštit přípravkem Nano vosk. S přípravkem se snadno pracuje a výsledek je do detailu vyčištěné a naleštěné auto. Navíc na Vaše již dobře ochráněné auto přidáte další vrstvičku ochranného vosku, který vydrží více jak 3 měsíce. Vyčištění a naleštění zabere 0,5 až 1,5 hodiny.

prach a pil

Mám to udělat sám nebo to mám svěřit firmě?

 

 1. Zakladní otázka je zda vás péče o auto baví a neváháte údržbou auto strávit jednou za 2 roky celý den? Další otázka je kolik aut máte o které se chcete starat, jelikož počet aut výrazně zvyšuje diferenci mezi „udělat Sám“ a firmou.
 2. Finance:

a) Vlastnoručně- sám: 2064 Kč- to jsou náklady za produkty na ošetření dvou vozů.

 

 • S tím že Vám zůstane na další použití po vyprání mikro utěrky, mikrovláknový aplikátor.
 • Zbyde vás také cca 4/6 clay baru a cca ½ přípravka universal.
 • Navíc je v kalkulaci uveden i přípravek Nano vosk + 2 x mikro utěrka na pravidelnou údržba auta cca 1x za 3-4 měsíce, nebo pro umytí auta před aplikací pastových vosků. Spotřeba nano vosku je cca 120- 150 ml na 1 auto (velikosti octavia).
 • V přehledu najdete také přípravek pro oživení a impregnaci pneu gum a plastů Eco pneu shine, který se používá jak v interiéru na palubní desku nebo na oživení pneu.
 • Do kalkulace je přidáno i 60 Kč pro předmytí bláta  a písku z auta na samoobslužné automyčce.

 

Co potřebuji na umytí auta

Zde si můžete prohlédnout mycí sadu na nové auto v akci s 10% slevou.

 

 

b) Firma- ceny jsou orientační. Samozřejmě záleží, kde bydlíte. Když jste z velkého města, jsou ceny vyšší. Čím prestižnější a prověřená firma znamená také vyšší cenu.

 

 

Ruční mytí ……………………………………………………………………………………………...400 Kč

Mechanická dekontaminace Clay barem (příprava laku před voskováním)………….600 Kč

Dlouhodobá ochrana laku (kvalitativně podobné vosky)………………………………1 500 Kč

Celkem za jedno auto: 2 500 Kč a cca min. 5 hodin času profesionála

Celkem za dvě auta: 5 000 Kč

 

  Finální srovnání nákladů

 

Počet aut nebo počet aplikací na jedno auto/ časová náročnost

1

2

3

4

Sám

2 004 Kč / 8 hod

2 064 Kč/ 16 hod

2 592 Kč/ 24 hod

2 652 Kč/ 24 hod

Firma

2 500 Kč

5 000 Kč

7 500 Kč

10 000 Kč

Úspora

   496 Kč

2 936 Kč

4 908 Kč

7 348 Kč

 

*Druhé umytí přičetli jsme dalších 60 Kč na bezkontaktní myčku (2 004 + 60 Kč= 2 064 Kč).

**Pro třetí umytí jsme přičetli další náklady za nákup produktů Nano sealant, Nano express + a 60 Kč na bezkontaktní myčku (2 064 + 299 + 169 +60= 2 592 Kč).

***Na čtvrté umytí jsme přičetli pouze 60 Kč za myčku, protože vosky vystačí minimálně na dvě auta (2 592 + 60= 2 652 Kč). ****Toto je pouze orientační srovnání nákladů. Náklady na přípravky jsou přesné, ovšem náklady za službu od firem se může výrazně lišit.

 

Závěr

 

Péčí o nové auta respektive o lak bychom neměli podcenit, jestliže chceme, aby nám auto dlouho vydrželo a hlavně aby vypadalo stále pěkně i když ho každý týden nebudeme umývat. Jestliže auto bude opečovávané dle popisu stačí ho 1x za měsíc pouze opláchnout vodou a bude vypadat krásně čistě.

Výběr zda údržbu laku udělat sám nebo svěřit firmě je určitě o tom zda Vás tato práce baví a máte požitek když se auto leskne. Práce není nijak náročná, ale určitě je třeba být obezřetný a postupně se učit jak pracovat s Clayem a vosky. Finančně samozřejmě výrazně lépe vychází když si péči o lak budete dělat sami, ale musíte na to mít čas, chuť a trpělivost. Čím více aut nebo dlouhodobější horizont tím větší finanční úsporu budete mít.

 

Mycí sadu na nové auto můžete zakoupit zde

 

Je jiná alternativa?

 

Výše popsané řádky jsou popisem jak se precizně postarat o svůj lak na novém voze. Jestliže však si na tyto úkony netroufáte nebo poblíž nemáte nějaké dobré detailingové studio/ myčku aut, můžete začít alepoň se základní ochranou mytí, leštění a konzervace laku. K tomu vám skvěle poslouží Nano vosk + 2 x mikro utěrka. Ochrana laku vydrží 3 měsíce a práce je velmi snadná a produkty stojí 299 Kč. To může být Vás přestupní můstek pro další aktivity okolo péče o nový lak.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Chceš dobrý tip jak se starat o auto?
Doplň tvůj e-mail a dostaneš užitečné tipy!

Najdete nás i na MALL.CZHodnocení obchodu na Zboží.cz
2011–2022 © ECO Clean & Shine – Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz